Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ Tüketicilerin Zabıta’daki Bürosu’nu kapattı!

Resmi yazılar, genelgeler ve onay belgeleriyle mahkeme kararları ortada, ancak tüketicilerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde eli ayağı olan Zabıta Tüketici Bürosu artık yok. Zabıta Tüketici Bürosu, 1997 yılında Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'ın talimatları ile kurulmuştu. Aşağıda, mahkeme kararlarına rağmen faaliyetlerine son verilen Zabıta Tüketici Bürosu’nun kapatılmadan önceki başarılarını anlatan bir haber kaydı yer almaktadır.

      İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında 1997 yılında Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'ın talimatları ile kurulmuş olan ve Türkiye'de tüketici hakları anlamında bir ilkin adı olan ZABITA TÜKETİCİ BÜROSU Kadir TOPBAŞ'ın belediye başkanlığı döneminde kapatılmıştır.

      İstanbul 3'üncü İdare Mahkemesinin 13.04.2000 Tarih ve K:2000/412, E:1998/1506 Sayılı Yürütmenin İptali Kararı ve aynı yöndeki Danıştay kararına rağmen faaliyetlerine son verilen ZABITA TÜKETİCİ BÜROSU'nun etkinliğini ve başarılarını anlatan bir televizyon haberinin video kaydı aşağıda mevcuttur.
<br/><a href="http://video.msn.com/video.aspx?vid=99083e45-92de-40e3-9885-a45bb1fada01" target="_new" title="Tuketici Haklari Icin Farkli Bir Mucadele-For consumer right">Video: Tuketici Haklari Icin Farkli Bir Mucadele-For consumer right</a>       Kuruluşuna dair resmi yazı, onay ve genelgelerin askıya alınması suretiyle kapatılan ZABITA TÜKETİCİ BÜROSU, akademik çevreler, sivil toplum kuruluşları ve resmi otorite tarafından Türkiye çapında başarılı kuruluş seçilerek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca ödüllendirilmişti(!)..

      İlgili mahkeme kararları ve resmi belgeler ve fotoğraflar için lütfen tıklayın